بازدید از مرکز نگهداری نونهالان و نوزادان نرجس

بازدید از مرکز نگهداری نونهالان و نوزادان نرجس 

محل تجمع  : اصفهان، خیابان احمد آباد، روبروی درمانگاه اعلمی هرندی

روز : پنجشنبه 14 تیرماه (به مناسب روز مادر)

ساعت : 15:30شرایط سنی نونهالان و نوزادان :

1. زیر 6 ماه ---> 15 نفر

2.  بین 1 سال تا 1.5 سال ---> 10 نفر

3. نوپا ---> 7 نفر

تعداد پرستاران و پرسنل خانه نونهالان و نوزادان نرجس اصفهان ---> 34 نفر

وسایل مورد نیاز (بر اساس گفته های سرپرست مرکز) :

1. پوشک بچه در سایز 1 و 2

2. شیر خشک

3. لباس بچه

4. شیر پاستوریزه

گریه اَمونمُ برید، هیش کی بهم نگا نکرد

هیش کی از روی صفا، اسم منُ صدا نکرد

کسی نبود بهم بگه: گریه نکن خوشگلکم

بیا تو آغوش مامان زاری نکن نازگلکم

هرچی که من بو می کشم بوی محبت نمی یاد

عروسکُ دوس ندارم، دلم مامانمُ می خواد

شیرخشکِ لعنتی بوی مامانُ نمی ده

دست تلخ روزگار روح مامانُ دزدیده

موقع یه تولدم قصه ی رفتنُ سرود

وقتی دنیا اومدم مرغ از قفس پریده بود

خاله نازم می کنه، عمّه باهام مهربون ِ

بابا بوسم می کنه، درد منُ خوب می دون ِ

ولی هیچ کدومشون مثل مامانم نمی شن

خودشونم می دونن، واسه همین تو آتیشن

محبت ِ مادری رو چطور باید پیدا کنم؟

گریه بچّگی مُو تو دست کی بر پا کنم؟

کی ِ حسرت بخوره تا که یه روز دوماد بشم؟

کی ِ نازم بکنه تا از غما آزاد بشم؟


با تشکر از دوست و همکار عزیزم : رامتین

تا حالا شده یه سر به شیرخوارگاه بزنی؟ شده بچه های بی سرپرستی رو که از داشتن پدر و مادر محرومن، ببینی؟ شده دست نوازش به سرشون بکشی؟ شده با یه پفک یا اسباب بازی دلشونو خوش کنی؟

تو که فقط به چارچوب زندگی خودت توجه داری، تو که آشیانه ی راحت و آسوده ای داری، تو که پدر و مادر مهربونی داری، تو که برای هر عید لباس شیک میخری، تو که از غذاهای تکراری مثل پیتزا و لازانیا خسته شدی، تا حالا شده حتی برای یک لحظه، زندگی خودت و اون بچه ای که توی شیرخوارگاه چشم به راهه که یکی بیاد و نداشته هاشو تأمین کنه، مقایسه کنی؟؟؟

به اون بچه هم غذا میدن. جا برای خوابیدن داره، لباس برای پوشیدن داره...ولی آیا نیازهای انسان به همینا محدود میشه؟

این بچه ها تشنه ی محبت من و تو هستن.

بعضی از ماها اینقدر سرگرم زندگی رنگارنگ خودمون شدیم که زندگی بی رنگ و خالی از محبت این بچه ها رو از یاد بردیم.

اگر از پوسته ی زندگی به عمق و مغز اون برسی، خیلی چیزا رو درک می کنی. می فهمی که ارزش محبت به یتیم چیه. می فهمی که با انسانیت و کارهای انسانی، میشه روح رو به زیباترین شکل، جلا داد.

بچه ها اگر ماشین بازی و عروسک بازی رو دوس دارن، بخاطر شرایط سنی اونهاست و این طبیعیه که این چیزا اونا رو سرگرم کنه. اما همین خاکبازی، عروسک بازی و ماشین بازی افراد در سنین پایین به گونه ایه و در سنین بالا به گونه ای دیگه.اونی که فقط به فکر خودش باشه و از هم نوعان محرومش غافل باشه و فلسفه ی حیات رو ندونه، سرگرم بازیه. تا اسباب بازیش چی باشه! ثروت و مکنت؟ مقام و ریاست؟ خونه و ماشین و شهرت و مُد؟... همه ی دنیا و مظاهرش اگه یک کاخ باعظمت هم باشه، گذرا، ناتمام و بی وفاست. کدام عاقل بالغ و فهمیده ی فرزانه ای، در سایه ی گذرا به استراحت دائم می پردازه یا عمر رو به خاکبازی و سرگرمی های دیگه سپری می کنه؟

دلا تا کی در این کاخ مجازی...کنی مانند طفلان، خاکبازی!؟

سعی کن با بهار طبیعت، دلتو هم بهاری کنی و به جای سرگرم شدن با اسباب بازیهای موقتی، به حقیقت مشغول و از خواب بیدار بشی.

جشن نیکوکاری ، تنها مخصوص یک روز و یک هفته ی خاص نیست. اگر از دست تو خیری به دیگران برسه، اون روز هم عیده و باید جشن گرفت.

اگه به شیرخوارگاه ها سر بزنی، اگه اونا رو شاد کنی، اگه بهشون لبخند بزنی، اگه صفای محبت ها رو پاس بداری، اگه از پیشونی غم گرفته ی اونها گره باز کنی، اگه باهاشون همدردی کنی، نه تنها اونها رو بهاری ساختی، بلکه بهار رو به خونه ی خودت مهمون کردی.

پس با بهار به دیدن این بچه های ناز و دوست داشتنی برو و چتر محبتت رو بر سرشون بگشا.

اونا چشم انتظارن...

گزارش خبرنگار خبرگزاری مهر در تاریخ 1385/06/28 از مرکز مذکور

امکانات تنها خانه کودکان بی سرپرست جوابگوی نیاز بچه ها نیست.سرپرست خانه نونهالان و نوزادان نرجس اصفهان گفت: امکانات تنها خانه کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در استان اصفهان ، جوابگوی نیاز این کودکان نیست.

دکتر مریم مهرپرور در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر در اصفهان ، افزود: سالانه 70 تا 80 کودک خردسال که 95درصد آنان کودکان سر راهی هستند ، در این مرکز نگهداری می شوند ولی به دلیل کمبود امکانات و بودجه ، مشکلاتی بر سر راه نگهداری این کودکان به وجود آمده است.

وی افزود: بودجه ای که سازمان بهزیستی استان اصفهان به خانه نرجس اختصاص داده ، تنها جوابگوی 50 درصد هزینه های این خانه است.

مهرپرور در ادامه به بیان برخی مشکلات این مرکز پرداخت و گفت: در بخش نگهداری کودکان شیرخوار تا 4 ساله ، کودکان عقب مانده ذهنی یا معلول جسمی و حرکتی زندگی می کنند که تنها 5 پرستار در شبانه روز از آنان نگهداری می کنند.

وی اظهار داشت: پوشاک ، خوراک ، وسایل کمک آموزشی و بازی ، از ضروری ترین نیازهای کودکان در این خانه است اما وسایل بازی این مرکز قدمتی بالای 40سال دارد و ایمنی و استحکام مناسبی ندارد که می تواند برای این کودکان خطراتی ایجاد کند.

سرپرست خانه نونهالان و نوزادان نرجس اصفهان ، همچنین به وجود مشکلات درمانی در این مرکز اشاره کرد و گفت: به دلیل ناتوانی در تامین هزینه های درمانی ، کودکان خانه به دست پزشکان متخصص معاینه و درمان نمی شوند.

وی در پایان گفت: کمبود فضای فیزیکی شامل حیاط و خانه بازی ، سالن غذاخوری و اتاق بازی ، از جمله مشکلات این خانه اس

/ 3 نظر / 258 بازدید
درنا

سلام به شما دوستان خوب: بهاران راباورکنیم.... بهاركه مياد با خودش شادي وشورونشاط مياره بهاركه مياد باخودش طراوت وتازگي مياره بهاركه مياد زندگي رنگ دوباره به خودش ميگيره بهاركه مياد همه روازخواب بيدارميكنه وهمه جارو سبزپوش ميكنه خلاصه بهاركه مياد همه چيزروعوض ميكنه، اصلا"بهار كه مياد باخودش اميد مياره ودلارو زنده ميكنه وقتي بهارمياد آدم باخودش ميگه حالا كه ازدل اون زمستون خاموش وساكت، زمستونيكه خيال ميكردي همه چيزتوش مرده اس، بهار اومده واين همه تحرك باخودش آورده پس چرامن عوض نشم ؟! چرا من يه تكوني به خود م ندم؟! آره، اگه خوب دقت كنيم ميبينيم كه بهارعاليترين نماد عشق وحركت وجنبشه،سمبل مبارزه با ركود وجموده پس تا ديرنشده بياين بهاري بشيم، يخهاي درونمون را بشكونيم و حركت كنيم حركت كنيم بسوي انسان شدن... باز كن پنجره هارا كه نسيم روز ميلاد اقاقيها را جشن ميگيرد. وبهار روي هرشاخه،كنارهربرگ شمع روشن كرده ست. همه چلچله ها برگشتند وطراوت را فرياد زدند كوچه يكپارچه آوازشده ست ودرخت گيلاس هديه جشن اقاق

درنا

اقاقيهارا گل به دامن كرده ست. بازكن پنجره هارا، اي دوست هيچ يادت هست كه زمين راعطشي وحشي سوخت؟ برگها پژمردند؟ تشنگي با جگرخاك چه كرد؟ هيچ يادت هست؟ توي تاريكي شبهاي بلند سيلي سرما با تاك چه كرد؟ با سروسينه گلهاي سپيد نيمه شب بادغضبناك چه كرد؟ هيچ يادت هست؟ حاليا معجزه باران را باوركن وسخاوت را درچشم چمنزارببين ومحبت را درروح نسيم كه دراين كوچه تنگ با همين دست تهي روزميلاد اقاقيها را جشن ميگيرد! خاك جان يافته است تو چرا سنگ شدي؟! تو چرا اين همه دلتنگ شدي؟! بازكن پنجره ها را وبهاران را باوركن. فریدون مشیری .................. یاحق. درنا_اصفهان. [گل][خداحافظ]